Zasady doboru biżuterii

Zastanawiałaś się kiedyś jak należy dobierać biżuterię, aby podkreślała Twoje piękno ?

     Bardzo ważną zasadą w kwestii odpowiedniego doboru jest to, aby współgrała ona z ubiorem, kolorystyką stroju a także Twoją osobowością. Biżuteria ma przede wszystkim akcentować piękno a nie przytłaczać, czy wyglądać nieestetycznie. Dodatki, które nosimy mają tworzyć ogólną harmonię wyglądu i eksponować to, co w nas najwspanialsze, jednocześnie umiejętnie odciągając uwagę od niedkoskonałych elementów sylwetki.

     Nadrzędna reguła, o której zawsze należy pamiętać mówi o tym, żeby zachować umiar. Złota zasada "im mniej, tym lepiej" świetnie sprawdza się w temacie doboru dodatków. Niechcący, zakładając zbyt dużą ilość biżuterii, zamiast "błysnąć" przed znajomymi, możemy przedobrzyć i naruszyć poczucie dobrego smaku. Niekoniecznie, jeśli elementy wyglądają pięknie osobno, będą również tak wyglądać połączone. Najlepiej, żeby jeden punkt przyciągał uwagę. Umiarkowanie to najlepsza droga do elegancji i klasy.

     Oznacza to, że należy unikać zakładania zbyt dużej ilości biżuterii - lepiej postawić na jeden, przyciągający uwagę akcent niż "obwiesić się" nadmiarem różnego rodzaju ozdób. Jeśli założymy bardzo efektowny naszyjnik, lepiej zrezygnować z kolczyków, tym bardziej jeśli obie te części w takim samym stopniu przyciągają uwagę i "gryzą się" ze sobą. Zakładanie kompletów biżuterii jest dopuszczalne, pod warunkiem ze komplet ten ma klasyczną stylistykę.

     Prosta biżuteria świetnie sprawdza się w parze z tzw. "bogatym ubiorem". Należy zachować równowagę - do skromnego stroju można założyć bardziej efektowne dodatki, które nadadzą mu wyrazistości i "ożywią", natomiast przy bogatym, połyskującym ubiorze najlepiej będzie prezentować się biżuteria delikatna i subtelna. Umiejętnie dobrane dodatki sprawią, że będziemy błyszczeć i przyciągać uwagę nawet założywszy drobną biżuterię.

     W kwestii pierścionków do prostego stroju bezpiecznie jest wybierać te z zaakcentowanym jednym elementem, np. perłą. Jeśli chcemy zwrócić na siebie uwagę, możemy założyć kilka pierścionków, jednak najlepiej nie łączyć ze sobą srebrnych i złotych. Osoby o palcach smukłych mogą sobie pozwolić na duże, szerokie okazałe pierścionki, natomiast te z krótszymi, bardziej pulchnymi palcami powinny unikać szerokich, masywnych pierścionków i postawić na subtelne delikatne wzory, które wysmuklą palce o takim kształcie.

     Do pracy wskazana jest biżuteria skromna, w klasycznym stylu, nie rzucająca się mocno w oczy. Ma ona pełnić funkcję dyskretnego uzupełnienia i podkreślenia charakteru. Można założyć np. delikatne łańcuszki, czy niewielkie kolczyki. W ciągu dnia powinno wybierać się srebrną biżuterię a unikać złotej. Srebrna biżuteria jest doskonałym uzupełnieniem prostych, oficjalnych strojów.

    
     Inne zasady doboru biżuterii obowiązują na wieczorne wyjścia, do dyskoteki czy na imprezę - tu powinnyśmy zabłysnąć ! To czas gdy możemy pozwolić sobie na ekstrawagancję, założenie spektakularnej, błyszczącej biżuterii. W tej scenerii świetnie sprawdzą się długie kolczyki z bransoletką z błyszczącymi kamieniami, np. połyskującymi cyrkoniami, które będą wyglądać super efektownie w blasku dyskotekowych świateł.

     Czy wiesz, że za pomocą umiejętnie dobranej biżuterii możesz zatuszować mankamenty swojej figury?
 
     Wiadomo, nie każda z nas ma figurę supermodelki. Generalnie, dzięki długim ozdobom, np. naszyjnikom możliwe jest wyszczuplenie sylwetki, natomiast krótkie - zaokrąglają ją i skracają optycznie. Jeśli masz bardzo kobiece kształty i nie jesteś za wysoka, możesz sobie pozwolić na długi wisiorek czy sznur korali, najlepiej dość delikatny, dzięki któremu wydasz się wyższa i szczuplejsza. Obfite kształty i wysoki wzrost aż proszą się o większe i cięższe ozdoby takie jak duże korale, wisiorki z wzorem etnicznym, czy grubsze bransoletki. Przy filigranowej, drobnej figurze zaleca się noszenie biżuterii mniej okazałej, która nie będzie przytłaczała takiej sylwetki. Mogą to być np. drobne kolczyki, cienkie naszyjniki czy bransoletki. Jeśli jednak uważasz, że jesteś zbyt szczupła i chcesz wzmocnić swoją budowę, możesz założyć grubszą, bardziej masywną biżuterię - np. szeroka bransoletka sprawi, że zbyt szczupła ręka wyda się większa. Należy to robić umiejętnie i z umiarem, żeby efekt nie wydał się komiczny. Jeśli masz zbyt krótką szyję, możesz ją optycznie wydłużyć za pomocą naszyjników albo kolczyków. Naszyjnik powinien być to np. delikatny, srebrny łańcuszek (ważne, żeby nie przylegał do szyi jak obroża), albo dłuższy wisiorek np. z motywem etnicznym. Biżuteria przylegająca do szyi pogrubia ją i skraca, nadaje masywności, jeśli chcesz osiągnąć efekt łabędziej szyi, trzymaj się z daleka takiego rodzaju ozdób. Za pomocą odpowiedniej długości wisiorka możesz również optycznie powiększyć swój biust. Służą do tego długie, masywne, bogato zdobione korale. Jeśli natomiast natura obdarzyła Cię obfitym biustem, najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą wisiorki czy ozdoby sięgające do połowy długości mostka.

     Zasadę swoistej odwrotności śmiało można zastosować również przy doborze kolczyków do kształtu twarzy. Wiadomo - każda z nas jest wyjątkowa, każdej będzie pasować inny rodzaj kolczyków. Jaki rodzaj kolczyków będzie optymalny dla Ciebie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie najpierw zadecyduj, jaki masz kształt twarzy: trójkątną (w kształcie serca), okrągłą, owalną, czy kwadratową?

Charakterystyczny dla trókątnego kształtu twarzy jest wąski podbródek (często w szpic), szerokie czoło oraz szeroko rozstawione kości policzkowe. Jedną z najbardziej znanych trójkątnych twarzy Hollywood należy do Reese Witherspoon. Twarz o takim kształcie ma także Jennifer Lopez, Faith Hill czy Michelle Pfeiffer.


Powinnaś generalnie unikać akcentowania górnej części twarzy (czyli kolczyków, które są szersze w górnej części i zwężają się ku dołowi) a skupić się na zaznaczeniu, a raczej równoważeniu części dolnej z górną. Możesz osiągnąć ten efekt za pomocą kolczyków "żyrandoli" o kształcie węższym na górze i rozszerzającym się ku dołowi. Podobny kształt mają tzw."miotełki" - dzięki temu, że na dole są rozłożyste, skutecznie poszerzają twarz na tej wysokości, a więc optycznie "uzupełniają" kształt twarzy. Szpiczasty podbródek wydłuża twarz, dobrze więc, żeby kolczyki nie były przesadnie długie.

Twarz okrągła charakteryzuje się pełnymi policzkami, niskim czołem oraz zaokrąglonym podbródkiem. Jest tak samo szeroka, jak i wysoka, dlatego należy ją optycznie wyszczuplić i wydłużyć. Znane osoby, które posiadają ten rodzaj twarzy to
m.in. Kate Winslet, Catherine Zeta - Jones czy Drew Barrymore.Przy takim kształcie twarzy unikaj kolczyków - kół a także biżuterii o kulistym kształcie.
Okrągła buzia będzie wyglądała na szczuplejszą i bardziej pociągłą, jeśli założysz wiszące, długie kolczyki, najlepiej zawierającymi elementy pionowe.

Owalny kształt twarzy
jest uważany za najbardziej idealny i najbardziej pożądany przez kobiety. Jest to twarz o regularnych rysach, najbardziej proporcjonalna i harmonijna. Charakteryzuje się dość wysokim czołem i nieco wydłużonym podbródkiem. Rysy są z reguły delikatne. Znane kobiety, które mają twarz owalną to m.in. Natalie Portman, Jessica Alba, Jennifer Aniston czy Mariah Carrey.Kobiety posiadające ten kształt twarzy mają szczęście, gdyż pasują im niemal wszystkie kształty i wielkości kolczyków - warto jednak spróbować nadać twarzy wyrazistości i spróbować nietypowych kształtów takich jak np. kwadraty, prostokąty czy trójkąty.

Twarz kwadratowa charakteryzuje się wystającymi kośćmi policzkowymi a także szerokim czołem i żuchwą. Taki kształt twarzy ma Janet Jackson, Sandra Bullock, Jessica Simpson czy Paris Hilton.Twarz o takim kształcie jest wyrazista i ma ostre rysy, dlatego warto spróbować nadać jej nieco łagodniejszego wyrazu. Idealne do tego będą kolczyki o kształcie kulistym, okręgi, łezki - najprościej ujmując - kolczyki o zaokrąglonych kształtach będą prezentować się korzystnie - złagodzą ostrą linię szczęki i policzków, dzięki czemu dodadzą twarzy delikatności i subtelności.
Unikaj kolczyków o kształcie prostokątów, kwadratów czy kostek.

     Warto iść z duchem czasu i orienotwać się, co aktualnie jest modne, jednak musimy pamiętać, aby zachować swój styl i korzystać z dobrodziejstw trendów w ramach własnego wyczucia i charakteru - po prostu wybieraj to, w czym czujesz się najlepiej.