Zoisyt i thulit - charakterystyka

 

Zoisyt jest rzadkim i cenionym jubilerskim kamieniem ozdobnym. Jego nazwa pochodzi od austriackiego przyrodnika i kolekcjonera minerałów S. Zoista von Edelstina.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemian wapnia i glinu z dodatkiem grupy wodorotlenowej

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Najpiękniejsze kryształy zoisytu o jubilerskiej jakości nazwano tanzanitem. Za najbardziej efektywne w jubilerstwie uznawane są przezroczyste, niebieskie kryształy o szklistym połysku. Niebieską barwę uzyskują po podgrzaniu również zoisyty zielone, żółte, różowe i brązowe. Zoisyt ma jedną płaszczyznę doskonałej łupliwości i wykazuje wyraźny pleochroizm (wielobarwność). Thulit jest zbitą, różową odmianą zoisytu; jego nazwa pochodzi od dawnej nazwy Norwegii Thule.

WYSTĘPOWANIE

W Tanzanii występuje tanzanit oraz zbita, zasobna w chrom odmiana zoisytu, który zawiera heksagonalne kryształy rubinu. Thulit znaleziono w Norwegii, Zachodniej Australii i USA (Północnej Karolinie).

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Zoisyt z wrostkami w postaci równoległych włókienek, oszlifowany w formę kaboszonu, wykazuje efekt kociego oka. Zbita, zielona odmiana zoisytu obrabiana jest razem z wrośniętymi rubinami; wytwarza się z niej popielniczki lub inne przedmioty. Thulit używany jest jako kamień ozdobny.

 

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jak rozpoznać kamień szlachetny