Kwarc - charakterystyka i właściwości elektryczne

 

Wyroby z krzemienia, który jest odmianą kwarcu znane były już w epoce kamiennej. Kwarc wykorzystywany jest przez różne gałęzie przemysłu - w branży ceramicznej, szklarskiej i budowlanej. Choć zastępowany kwarcem syntetycznem, stanowi ważny składnik sprzętu medycznego i naukowego. 

SKŁAD CHEMICZNY

Zbudowany głównie z dwutlenku krzemu

WŁAŚCIWOŚCI

W kwarcu występuje zjawisko piezoelektryczności, to znaczy, że naciskanie kryształu w pewnych kierunkach powoduje pojawianie się na jego przeciwległych ścianach ładunków elektrycznych o przeciwnych znakach.

W roku 1922 W.G. Gady odkrył, że właściwość tę można wykorzystać do wytwarzania i stabilizacji drgań elektrycznych, np. fal radiowych. Znaleziono jeszcze wiele innych zastosowań piezoelektrycznych własności kwarcu, np. w zegarach kwarcowych, podwodnych instrumentach sygnalizacyjnych i detekcyjnych, w soczewkach mikroskopu; w tym ostatnim przypadku wykorzystano również inną cechę kwarcu - jego przezroczystość dla promieni ultrafioletowych.

WYSTĘPOWANIE

Kwarc to jeden z najbardziej pospolitych minerałów na ziemi. W zależności od rodzaju występuje w różnych zakątkach Ziemi. Duże kryształy często spotykane są między innymi na Madagaskarze, w Brazylii w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. 

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Piezoelektryczne właściwości kwarcu wykorzystywane są min. w mechanizmach zegarków kwarcowych i zapalniczkach gazowych. Ponadto w jubilerstwie kwarc wykorzystywany jest również jako kamień ozdobny.  

 

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie