Tektyty - charakterystyka

 

Tektyty uznawane są za cenne kamienie ozdobne i kolekcjonerskie. Chętnie i często wykorzystywane są w jubilerstwie do produkcji ozdób i biżuterii.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka z dodatkiem tlenków glinu i żelaza.

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Tektyty to małe, zwykle kuliste lub wydłużone twory zbudowane z naturalnego szkliwa. Są przezroczyste (lub przeświecające, a nawet nieprzezroczyste), o barwie zielonej, zielonkawo brązowej lub brązowej. Powierzchnia ich jest nierówna, „poszarpana". Pochodzenie tektytów jest sporne.

Według jednej z hipotez są okruchami meteorytów, które przechodząc przez atmosferę ziemską były ciekłe i zakrzepły podczas ruchu. Według innej, tektyty są rozproszonymi fragmentami skał stopionych i wyrzuconych w powietrze wskutek upadku dużych meteorytów. Nazwa pochodzi od greckiego słowa tektos, czyli stopiony.

WYSTĘPOWANIE

Mołdawity to odmiana tektytów, której nazwa pochodzi od nazwy rzeki w Czechach, gdzie po raz pierwszy znaleziono ich szkliste bryłki w 1787 r. Tektytom z innych obszarów również nadawano nazwy pochodzące od miejsc znalezienia, np. billitonity z wyspy Billiton w Indonezji, australity z Australii, czy georgiaity ze stanu Georgia w USA.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Mołdawitom nadaje się szlif fasetkowy, przypominają wtedy butelkowozielony perydot. Zawierają okrągłe lub wrzecionowate pęcherzyki i charakterystyczne, powyginane smugi. Można je łatwo odróżnić od szkła ołowiowego, które ma wprawdzie podobne smugi, lecz nie zawiera wspomnianych pęcherzyków. Od obsydianu różnię się brakiem krystalitów. Z tektytów wykonuje się drobne przedmioty ozdobne, wykorzystywane są również przy produkcji biżuterii.

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach