Szylkret - bioorganiczny materiał ozdobrny

 

Szylkret to substancja organiczna, której źródłem jest tarcza grzbietowa pancerza żółwia morskiego, zwanego żółwiem szylkretowym.

SKŁAD CHEMICZNY

Białko (kreatyna)

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Szylkretem nazwano płytki rogowe okrywające karapaks, czyli tarczę grzbietową pancerza żółwia morskiego, zwanego żółwiem szylkretowym. Szylkret jest zbudowany z białka podobnego do białka tworzącego rogi i pazury zwierząt. Jest przeświecającą masą mającą ciepłą, żółtą barwę z jaskrawymi, brązowymi cętkami. Pod mikroskopem widać je jako okrągłe, barwne kropki. Można po nich odróżnić imitacje; w przypadku imitacji z plastiku cętki pod mikroskopem wyglądają jak plamki lub pasemka, a nie kropki. Szylkret dotknięty gorącą igłą wydziela charakterystyczny zapach palonych włosów.

ŹRÓDŁA

Żółw szylkretowy żyje w ciepłych morzach Indonezji.

OBRÓBKA

Obróbkę szylkretu należy rozpoczęć od rozpłaszczenia lekko podgrzanego materiału i zeskrobania ostrych krawędzi. Oddzielne płytki można potem sprasowywać z sobą przez podgrzewanie, należy jednak uważać, gdyż zbyt wysoka temperatura powoduje ciemnienie barwy. Następnym etapem obróbki jest polerownie i cięcie płytek. W czasach rzymskich szylkret był m.in. używany do inkrustowania mebli.

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie