Spinel - charakterystyka

 

Spinele są wysoko cienionymi kamieniami szlachetnymiRubin Czarnego Księcia (nie- szlifowany), oraz Rubin Timura (rzeźbiony), osadzone w przechowywanej w Brytyjskim Skarbcu Królewskim koronie Imperium Brytyjskiego, są spinelami.

SKŁAD CHEMICZNY

Tlenek magnezu i glinu

CHARAKTERYSTYKA

Spinele występują w wielu kolorach - są w różnych odcieniach czerwone, niebieskie, fioletowe, purpurowe, lilioworóżowe. Ciemnozielone i brązowe spinele z dużą zawartością żelaza sa zwykle za ciemne do celów jubilerskich.

Czarne spinele znaleziono w pobliżu Wezuwiusza we Włoszech. Niekiedy spotyka się kamienie gwiaździste. Spinele z dużą zawartością żelaza nazwano cejlonitami, a cynku – gahnospinelam. 

Nazwa spinel pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa spina, oznaczającego cierń. Spinele czerwone znane są jako „rubiny balas", nazwa ich pochodzi od miejscowości w północnych Indiach, uznanej za miejsce ich znalezienia. Rubin Czarnego Księcia (nie- szlifowany), oraz Rubin Timura (rzeźbiony), osadzone w przechowywanej w Brytyjskim Skarbcu Królewskim koronie Imperium Brytyjskiego, są spinelami.

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Spinele występuję w postaci kryształów ośmiobocznych, które mogą być zbliźniaczone, oraz w postaci doskonale wykształconych kryształów, jak znane z Mogok w Birmie. Spinele występują również jako otoczaki w żwirach zawierających kamienie szlachetne. Spinele maję szklisty połysk i można je dobrze polerować. Mają charakterystyczne widmo absorpcyjne z grupę cienkich linii w czerwieni, którą nazwano „piszczałkami organów". Syntetyczny spinel zabarwiony kobaltem, stosowany jako imitacja spineli niebieskich, łatwo odróżnić po innym widmie absorpcyjnym.

Naświetlanie dalekim ultrafioletem wywołuje u czerwonych spineli słabe czerwone świecenie; przy naświetlaniu bliskim ultrafioletem świecenie to jest znacznie silniejsze i jaśniejsze. Rzadko występujące w spinelach wrostki są duże i kanciaste, postrzegane jako iryzujące, lśniące plamki. Wrostkami mogą być kryształy innych minerałów, np. magnetytu.

WYSTĘPOWANIE

Spinel zwykle współwystępuje z korundem, na ogół w aluwiach, np. w Birmie i Sri Lance. Występuje m.in. w Afganistanie, Tajlandii, Australii, Szwecji, Brazylii i USA.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Spinelom nadaje się szlif mieszany lub schodkowy. Kamienie gwiaździste w postaci kaboszonu wykazują efekt gwiazdy czteroramiennej. Spinele wytwarza się syntetycznie i barwi na podobieństwo innych kamieni, np. akwamarynów czy cyrkonów.

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach