Rodzaje kolczyków - podział ze względu na zapięcia

 

Wspaniałe bogactwo kolczyków to nie tylko biżuteryjna sztuka wyjątkowego zdobienia, ale również różne technikiKolczyki nausznice pozwalające na przymocowanie tych pięknych ozdób do płatka ucha. W zależności od konstrukcji, a także zamierzone dodatkowego efektu – na przykład tego, czy kolczyk ma pozostać w miejscu, czy dodatkowo łapać światło i wiatr delikatnie zwisając wzdłuż linii szczęki, czy dotykać szyi – kolczyki mogą mieć różne zapięcia.

 

Związane nie tylko ze sposobem prezentacji biżuterii, ale również specyficznych komfortem noszenia – czasem dobieramy kolczyki ze względu na modę lub ich formę, a niektóre panie dobierają je właśnie pod kątem preferowanego rodzaju zapięcia. W każdym wypadku wybór jest ogromny, a moda wciąż dostarcza nowych inspiracji.

Sztyfty i zapięcia angielskie

Najczęściej spotykane dwa rodzaje kolczyków to kolczyki na sztyfcie, czasem nazywane też popularnie „wkrętkami” - to kolczyki przekładane przez ucho na stabilnym trzpieniu i zabezpieczane z drugiej strony płatka ucha zaślepką, Kolczyki z angielskim zapieciemmetalową lub z tworzywa sztucznego, np. silikonu; oraz różnego rodzaju kolczyki wiszące. Wśród kolczyków wiszących można wyodrębnić kolejnych kilka rodzajów zapięć. Najpopularniejsze są bigle – czyli lekko zakrzywione w formie haczyka zakończenia kolczyków, które przekłada się przez ucho, a grawitacja wykonuje resztę; oraz tak zwane zapięcie angielskie – czyli zakończenie kolczyka w formie zatrzasku.

 

Zapięcie angielskie jest najbardziej popularne dla biżuterii o średniej długości formy oraz bogato zdobionej. Zalicza się do nich także kolczyki inspirowane stylem wiktoriańskim, w których występuje kilka kamieni szlachetnych – rubinów, szafirów czy topazów, w towarzystwie kilku mniejszych: diamentów lub cyrkonii. Takie zapięcie pozwala stabilnie utrzymać dość masywne ozdoby, ale także pozwolić im na odrobinę ruchu.

Kolczyki wiszące

Dla kolczyków dłuższych, których przeznaczeniem jest bardzo swobodny ruch – stworzone są bigle, który nie utrzymująKolczyki przewlekane kolczyka w jednej pozycji, a przeciwnie – pozwalają im na swobodny ruch. Te zapięcia królują w modnych kolczykach w stylu boho, modelach lekkich, wakacyjnych, a także o smukłej budowie.

Bardzo modną odmianą kolczyków wiszących są kolczyki określane jako przewlekane, tak zwane „witki”, które nie mają żadnego zapięcia, a ich obydwie strony są jednakowo ozdobne. Mogą występować jako połączenie dwóch elementów wiszących ozdobnie z każdej strony płatka ucha lub wyglądać jak połączenie sztyftu i kolczyka wiszącego. Ten model bardzo często wybierany także jako element przyciągający uwagę w stylizacjach, w których decydujemy się np. na asymetryczną biżuterię.

Kolczyki nieco inaczej

Trendem utrzymującym się w najbliższym sezonie, a który przyszedł z kinowych ekranów, jest model kolczyków nazywany nausznicami. Te modele, kojarzone ze stylem biker, coachella, a także etno - obejmują krawędź płatka ucha. Kojarzone są z młodszymi fankami biżuteryjnej mody, choć to kwestia indywidualnych preferencji. Na międzynarodowych salonach nausznice można dostrzec także na uszach dojrzałych kobiet i to bywa że w bardzo eleganckiej stylizacji. Jak zawsze, kluczem jest tu wyczucie stylu.

 

Poznaj kolekcje kolczyków w sklepie Jubiler.pl

 

 

Polecamy również: