Pirop - charakterystyka

 

Pirop jest cenionym minerałem stosowanym zarówno w nauce, jak i przemyśle i jubilerstwie. Przezroczyste lub przeświecające kryształy piropu często spotykane są w wyrobach jubilerskich. Służy również do wyrobu narzędzi szlifierskich, bywa także wykorzystywany jako materiał wskaźnikowy przy poszukiwaniu diamentów.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemian magnezu i glinu

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Pirop jest najczęściej czerwony. Barwę zawdzięcza domieszkom żelaza i niekiedy chromu. W piropach zawierających żelazo światło ultrafioletowe nie wywołuje fluorescencji, co odróżnia je od podobnie wyglądającego czerwonego spinelu. Pirop jest średnio magnetyczny, co również różni go od czerwonego spinelu. Widmo absorpcyjne piropu ma charakterystyczne trzy ciemne pasma. Jaskrawoczerwone kamienie z Czech, Arizony w USA i Kimberley w Afryce Południowej mają typowe widmo chromowe, z wąskim dubletem w czerwieni i szerokim pasmem. Pirop rzadko zawiera inkluzje; gdy występują, mają formę okrągławych kryształków o nieprawidłowych zarysach.

WYSTĘPOWANIE

Piropy z Czech znajdowane są w zlepieńcach, skałach wulkanicznych i aluwiach, lecz ładne kryształy trafiają się rzadko. Większość piropów jubilerskich, które się obecnie oprawia, pochodzi z kopalń złota w Afryce Południowej. Dobrą jakość mają również piropy rosyjskie. Pirop występuje też w Argentynie, Australii, Brazylii, Birmie i Tanzanii.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Piropom nadaje się zwykle szlif fasetkowy i stosuje do wyrobu biżuterii; w XIX w. biżuteria z granatami była bardzo popularna. 

 

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jak rozpoznać kamień szlachetny