Okazy diamentów

 

Diament, jako jeden z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych jest od wieków jednym z najbardziej pożądanych kamieni. 

Najpiękniejsze okazy diamentów pochodzą z Indii. Do najsłynniejszych należy Koh-i-Noor - wyceniany na około 100 milionów funtów, niegdyś w posiadaniu indyjskiej arystokracji, obecnie jest ozdobą angielskich klejnotów koronacyjnych. Spór między Hindusami i Anglikami o prawo własności tego klejnotu wciąż nie jest rozstrzygnięty.

Największy dotychczas znaleziony diament to Cullinan o masie 3106 karatów (621,2g). Uzyskano z niego 105 brylantów o łącznej masie 1063,63 kr. Wśród uzyskanych po oszlifowaniu brylantów najwspanialszy to Cullinan I, zwany też Wielką Gwiazdą Afryki, o masie 520,2 kr (ok. 104g), własność Korony brytyjskiej. Drugim pod względem wielkości brylantem uzyskanym z tego samego diamentu jest Cullinan II o masie 317,4 kr, własność Korony brytyjskiej.Diament Hope

Interesującą historię ma bladoniebieski diament Orlow o masie 199,9 kr, który był okiem słynnej postaci Brahmy w świątyni Szeringham oraz zdobił szpadę koronacyjną carów rosyjskich.

Ze względu na doskonały brylantowy szlif do najwspanialszych klejnotów świata zalicza się diament Regent o kształcie kwadratu i masie 140 kr, znajdujący się we francuskim skarbcu koronnym. Uzyskany on został z oszlifowanego diamentu surowego o masie 410 kr , a wydobytego w kopalni Parteal nad rzeką Kryszna w Indiach.

Jedynym w swoim rodzaju diamentem jest diament Hope o rzadko spotykanej szafirowoniebieskiej barwie, owalnym szlifie brylantowym i masie 45,52 kr. Obecnie oprawiony we wspaniałym diamentowym naszyjniku. Kolejnym wartym uwagi diamentem jest diament o rzadko spotykanej szafirowoniebieskiej barwie, owalnym szlifie brylantowym i masie 45,52 kr. Obecnie oprawiony we wspaniałym diamentowym naszyjniku.

Unikatowymi okazami są przede wszystkim diamenty o fantazyjnych barwach, jak: De Beers - żółty (234,5 kr), Brazylia - jasnoniebieski (176,2 kr), Wielka Chryzantema - brązowy (104,15 kr), Dary-i-Noor - różowy (186 kr) i Deepdene - złoty (104,88 kr) - dowiedz się więcej o odcieniach diamentu.

W Polsce  za największe diamenty uznaje się Wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława, która znajduje się w skarbcu na Wawelu, oraz bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza przechowywany w skarbcu Paulinów na Jasnej Górze.

 

Sprawdź jak rozpoznać kamień szlachetny

Poznaj naszą ofertę pięknej biżuterii z diamentami

Przekonaj się w czym tkwi bogactwo diamentów