Muszle, abalony, macica perłowa - charakterystyka

 

Z muszli wykonuje się zwykle rzeźby, głównie kamee. Z masy perłowej poza piękną biżuterią wyrabia się guziki, trzonki noży i inne przedmioty użytkowe.
Zdjęcie muszli

MUSZLE

Substancja organiczna

SKŁAD CHEMICZNY
Węglan wapnia

WŁASNOŚCI FIZYCZNE
Wielkie muszle skrzydelnika olbrzymiego (Strombus gigas) mają budowę warstwową i można z nich rzeźbić kamee o dwóch, wyraźnie różniących się barwach - różowej i białej. Warstwa różowa blednie jednak pod działaniem silnego światła. Do wyrobu kamei stosuje się również muszle ślimaków z rodziny hełmowatych (Cassis madagascariensis). Niektóre muszle, np. małżów perłorodnych Pinctada maxima i Pinctada margaritifera, mają warstwę wewnętrzną o iryzującym połysku, nazywaną masą perłową.

Muszle o jaskrawych, niebieskich i zielonych barwach, zwane muszlami „paua" i „morskimi uszami" oraz abolanami (abalone), to muszle ślimaków z rodzaju Haliotris. Są one poławiane dla masy perłowej. Ślimaki morskie z rodzaju Trochus poławiane są również ze względu na ich piękne muszle.

ŹRÓDŁA
Ślimaki z rodziny hełmowatych występują w ciepłych wodach Indii Zachodnich. Małże rodzaju Pinctada znajdowane są u wybrzeży północnej Australii. „Morskie uszy" występują w wodach Ameryki, a barwne muszle „paua" – abalone - wokół Nowej Zelandii.

OBRÓBKA 
Używa się jej również do intarsjowania i zdobienia przedmiotów. Z grubej osi muszli ślimaków morskich toczone są niekiedy paciorki do naszyjników.

 

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z macicy perłowej

Przeczytaj także: Moc kamieni - Macica Perłowa - chroni i wspomaga