Kornerupin - charakterystyka

 

Najbardziej cenione są rzadko występujące kornerupiny w kolorze jasnozielonym złocistym. W jubilerstwie powodzeniem cieszą się także okazy gwieździste i dające efekt kociego oka.

SKŁAD CHEMICZNY

Borokrzemian magnezu, żelaza i glinu

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Jego cechą charakterystyczną jest silny pleochroizm (barwy zielona i czerwono- brązowa). Komerupin jest minerałem rzadkim; może mieć barwę zieloną, brunatnozieloną lub żółtą. Znaleziono go na Grenlandii, gdzie jednak występuje rzadko i nie ma wartości jubilerskiej. Nazwę nadano mu w 1884 r., dla uczczenia pamięci młodego uczonego duńskiego Kornerupa.

WYSTĘPOWANIE

Kornerupin znajdowany jest przeważnie nie w postaci kryształów, lecz otoczaków, np. wśród żwirów zawierających kamienie szlachetne. Kamienie o wartości jubilerskiej znajdowane są na Madagaskarze i na Sri Lance. Zielony kornerupin występuje też w okręgu Mogok w Birmie. Piękna zielona barwa kornerupinu znalezionego w Kenii i Tanzanii pochodzi od śladowej domieszki wanadu.

OBRÓBKA

Aby uzyskać najpiękniejszą barwę należy szlifować kamień tak, aby jego czoło było równoległe do kierunku wydłużenia kryształu. Małe, ciemne kryształy, które po oszlifowaniu w formę kaboszonu wykazują migotliwość, znaleziono w Sri Lance.

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie