Kocie, tygrysie oko i kwarc awenturynowy

 

Kocie oko to atrakcyjny kamień kolekcjonerski w jubilerstwie głównie wykorzystywany do wyrobu biżuterii artystycznej. Jest kruche, nieprzezroczyste i należy do minerałów rzadkich.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka 

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Kwarcowe kocie oko należy do odmian kwarcu zawierających włókniste wrostki innych minerałów. Jest to kamień półprzezroczysty, o barwie zielonoszarej, z wyraźnie widocznymi włóknami. W odmianie zwanej tygrysim okiem paski mają barwę złocistożółtą do złocistobrązowej, a tło jest prawie czarne. Odmiana o nazwie sokole oko jest niebieskoszara. Kwarcowe kocie oko zawiera równolegle ułożone włókienka azbestu. Tygrysie oko i sokole oko powstają wskutek zastąpienia przez kwarc niebieskiego krokidolitu. Po jego rozpadzie pozostają resztkowe ilości brązowych tlenków żelaza, które nadają tygrysiemu oku jego złocistobrązową barwę. W sokolim oku pierwotna niebieska barwa krokidolitu jest zachowana.

WYSTĘPOWANIE

Kwarcowe kocie oko występuje w Birmie, Indiach, Sri Lance i Niemczech. Tygrysie oko i sokole oko znajdowane są głównie w Afryce Południowej, również w Australii, Birmie, Indiach i USA.

OBROBKA I NAŚLADOWNICTWO

Z tygrysiego oka często rzeźbi się szkatułki i inne ozdobne przedmioty, jest również szlifowane w celu ujawnienia jego migotliwości (efektu kociego oka). Kwarcowe kocie oko stosowane jest w jubilerstwie; nadaje mu się formy zaokrąglone. Od chryzoberylowego kociego oka odróżnić je można na podstawie współczynnika załamania światła.

 

KWARC AWENTURYNOWY 

Awenturyn jest kamieniem szlachetnym w jubilerstwie wykorzystywanym między innymi do wyrobu koralików do naszyjników. Kamienie awenturynu umieszcza się również w broszkach, kolczykach i wisiorkach. Awenturyn służy również jako surowiec rzeźbiarski.

SKŁAD CHEMICZNY 

Krzemionka

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Nazwa pochodzi od określenia nadanego rodzajowi szkła, wynalezionego we Włoszech na początku XVIII wieku. Szkło to otrzymano przypadkowo, dzięki „szczęśliwemu trafowi" - po włosku aventura. Kwarc awenturynowy (awenturyn), przypominający wyglądem to szkło, zawiera płytki miki, których obecność jest przyczyną charakterystycznej błyskotliwości. Wrostkami w kwarcu awenturynowym mogą też być kryształy pirytu i innych minerałów.

WYSTĘPOWANIE

Awenturyn o dobrej jakości występuje głównie w Brazylii, Indiach, na Syberii. W Polsce awenturyn sporadycznie odnajdowany jest w Górach Izerskich.

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach