Jaspis - charakterystyka

 

Nazwa jaspis pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „nakrapiany kamień". Jest on często wykorzystywany jako materiał rzeźbiarski i praktyczny kamień ozdobny.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Jaspis jest odmianą mikrokrystalicznego kwarcu zawierającą różne domieszki. Składa się ze splecionych kryształów kwarcu. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „nakrapiany kamień".

Jaspis jest nieprzezroczysty; jego barwy mogą być różne: czerwień może przenikać się z brązem lub barwy szaroniebieskie z zielonymi; spowodowane jest to domieszkami czerwonych i żółtych tlenków żelaza bądź też zielonego chlorytu i aktynolitu.

Jaspis wstęgowy, jak jego nazwa wskazuje, ma barwy układające się warstwowo. Występujący w Rosji czerwono-zielony jaspis wstęgowy przy polerowaniu łatwo pęka na granicy dwóch kolorów. Jaspis kulisty ma białe lub szare „oczy" w otoczce z czerwonego jaspisu. Odmiana zwana krwawnikiem lub heliotropem jest ciemnozielona w czerwone kropki, plazma jest zielona w żółte kropki.

Rogowiec – szara i zanieczyszczona odmiana jaspisu, bywa barwiony na niebiesko, aby naśladował lapis lazuli. Praz ma barwę zieloną, pochodzącą od domieszki włókien aktynolitu.

WYSTĘPOWANIE

Jaspis jest bardzo rozpowszechniony. Czerwony znany jest z Indii i Wenezueli; różne odmiany jaspsiu występuję również w Rosji i w USA.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Jaspis jest często cięty na płyty do obudowy kominków, na blaty stołowe i wykładziny. Używany jest również jako materiał rzeźbiarski oraz w mozaikach i inkrustacjach. Z jaspisu występującego w skamieniałym drewnie można wyrabiać atrakcyjne broszki i kaboszony.

 

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z jaspisem

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach