Jak nosić broszki?

 

Broszki to interesujący element biżuterii. Ozdobę tę noszono już w Starożytności i od tamtego czasu przeżywała wciąż swoje wzloty i upadki. Obecnie znów wróciła do łask i przeżywa okres popularności. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak Broszka do sukienkiprawidłowo ją nosić!

Historia broszki

Historia tej wspaniałej ozdoby rozpoczyna się jeszcze w czasach starożytnych. Broszka jest bowiem jedną z najstarszych ozdób człowieka. Używana była początkowo zarówno w Grecji, w Rzymie, jak i w Skandynawii. Znali ją także Germanie. Pierwowzorem znanych dzisiaj brosz są fibule, które służyły do spinania szat. Pełniły zatem funkcję współczesnej agrafki, ale ich misterne wykonanie i dbałość o ozdobne wykończenie sprawia, że mają wiele wspólnego również z broszkami.

Broszki noszone były również w Średniowieczu, przy czym szczyt ich popularności przypadł na wiek XVII. W XVIII wieku stopniowo wychodziły z mody, by powrócić z pełną mocą w wieku XIX. Wówczas pojawiły się słynne broszki Devant-de-Corsage ze zwisającymi spod nich kamykami w kształcie łezki. W drugiej połowie XIX wieku broszki służyły do zapinania sukni lub bluzki tuż pod szyją. Wtedy też nieodłącznym elementem stroju wytwornych dam stały się brosze z kameami.

Jak nosić broszki?

Obecnie broszki mogą mieć dowolne kształty i kolory. Znajdziemy z łatwością te wytworne i eleganckie, o fantazyjnym kameawzorze i pełne kamieni szlachetnych, jak i te wykonane z materiału. Współczesne broszki nie muszą bowiem być wykonane z metalu – mogą być z filcu, organzy, dzianiny, drewna i innych tworzyw.

Jak dopasować broszkę do stroju

Wszystko zależy od typu broszki, jaką chcemy się przyozdobić. Te bardziej okazałe doskonale pasują do eleganckich zestawów – to znaczy do żakietów, koszul zapinanych wysoko pod szyją lub też do swetrów i sukienek (najlepiej jednokolorowych, jeśli broszka jest kolorowa). Można nimi również upinać różnego rodzaju szale i chustki.
 
Broszki powinny być zapinane w górnej części klatki piersiowej – przy ramionach lub pod obojczykami, a także w centralnej części dekoltu. Najlepiej wyglądają zapięte na szyi lub też tuż pod szyją. Należy bardzo ostrożnie wpiąć umieszczoną pod broszą agrafkę w materiał ubrania – tak, aby go nie uszkodzić.

Broszki mają to do siebie, że odwracają uwagę od innych rzeczy – człowiek skupia się na tym drobnym szczególe i nie dostrzega ewentualnych innych niedoskonałości. Dlatego też polecane są paniom o różnych typach urody oraz o różnej figurze.

Poleca się je na oficjalne wyjścia, przy czym na rynku dostępnych jest wiele broszek pasujących również do bardziej luźniejszego, codziennego stylu. Są to przede wszystkich wielokolorowe, materiałowe broszki, które z kolei można dopiąć nie tylko do swego ubrania, ale również na przykład do paska, czy torebki – także i tam będą wyglądały wspaniale!

 

 

 

Sprawdź koniecznie:

 

Polecamy również: