Diament - charakterystyka

 

Nazwa „diament" pochodzi od greckiego słowa adamas = niepokonany.Najczęściej diamenty jubilerskie są bezbarwne. Rzadko spotykane są diamenty wyraźnie zabarwione (brązowe, żółte, różowe, czerwone, niebieskie lub zielone); z racji kolorystyki nazywa się je fantazyjnymi.

SKŁAD CHEMICZNY

Węgiel

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Diament krystalizuje w postaci sześcianów, ośmiościanów i dwunastościanów; najczęściej jako kamienie jubilerskie szlifowane są ośmiościany. Cechy dzięki którym diament należy do najcenniejszych kamieni szlachetnych, to: mocny diamentowy połysk, wysoka dyspersja oraz najwyższa wśród minerałów twardość. W świetle ultrafioletowym większość diamentów ma niebieskawobiałą fluorescencję, co można wykorzystywać w diagnostyce.

Diamenty bezbarwne lub żółte, o silnej niebieskiej fluorescencji i najsilniejszej linii absorpcyjnej w fioletowej części widma - to diamenty Cape. U innych promienie ultrafioletowe mogą wzbudzać świecenie zielone lub żółte, a linie absorpcyjne mogą występować w  innych częściach widma.

WYSTĘPOWANIE DIAMENTÓW

Ze starożytnych kopalń w okolicach Golkondy w Indiach pochodzi wiele najsłynniejszych diamentów, jak Koh-i-Noor i Jehangir. Niewielkie, lecz na ogół dobrej jakości diamenty jubilerskie występują dość powszechnie w Brazylii, gdzie w stanie Bahia, w żwirach rzecznych znajdowane są też czarne, mikrokrystaliczne diamenty, stosowane w przemyśle, zwane karbonado.

Ważnymi odmianami diamentów przemysłowych z Brazylii i Południowej Afryki są również diamenty ballas i bort. Niemal w każdym stanie USA znajdowane są także diamenty w aluwiach (osadach rzecznych); największy północnoamerykański diament, ważący 40,23 karatów, wydobyto w kopalni w Murfreesboro w Arkansas. W Australii diamenty bezbarwne i fantazyjne (różowe i różowo-brązowe) odkryto w miejscowości Argyle (okolice Kimberley w północnej części Australii Zachodniej).

Najbardziej znanym producentem diamentów jest Republika Południowej Afryki, gdzie odkryto te cenne klejnoty w 1866 roku. Złoża diamentów pochodzą również z Chin, Borneo, Botswany, Gwinei, Gujany, Ghany, Rosji, Tanzanii, Wenezueli, Zimbabwe i Zairu.

OBRÓBKA DIAMENTÓW I NAŚLADOWNICTWO

Zwykle diamentom nadaje się zwykle szlif brylantowy o optymalnej liczbie i proporcjach ścian, obliczonych tak, aby jak największa ilość światła, które wniknie do kamienia, została wewnątrz niego odbita i wyszła przez jego ścianę czołową.

Imitacje diamentu wykonywano z wielu bezbarwnych minerałów oraz ze szkła. Bardzo charakterystyczny jest „ogień" diamentu oraz jego zdolność do przewodzenia ciepła, dzięki której diament przy dotknięciu wydaje się zimny. Syntetyczne diamenty przemysłowe produkowane są od 1954 r., ale kamienie jubilerskie zaczęto wytwarzać dopiero w 1970 r. i jak dotąd stosowane są one w jubilerstwie dość rzadko.

 

Dowiedz się jak rozpoznać kamień szlachetny

Sprawdź jakie są odcienie diamentów

Przeczytaj jak powstają perły