Cytryn - charakterystyka

 

Cytryn to rzadki kamień szlachetny ceniony zarówno przez kolekcjonerów, jak również - głównie ze względu na swoją barwę - w przemyśle jubilerskim.

SKŁAD CHEMICZNY
Krzemionka

WŁAŚCIWOŚCI
Charakterystyczną barwę - od cytrynowożółtej poprzez żółtą, miodową do brunatnożółte - cytryn zawdzięcza domieszce żelaza. Kamień ten jest dwójłomny, nie ma natomiast charakterystycznego widma absorpcyjnego ani fluorescencji. Kryształy cytrynu bieleją po ogrzaniu, a pod wpływem promieni Roentgena stają się ciemnobrązowe. Podobnie jak ametysty, cytryny są często nierównomiernie zabarwione. Szlifowane kryształy mają silny połysk.

WYSTĘPOWANIE
Jest odmianą rzadką; występuje w Brazylii, Francji, na Madagaskarze i w USA (Kolorado). Największe okazy oszlifowanego cytrynu znajdują się w Smithsonian Institution w Stanach Zjednoczonych - w tzw. kolekcji brazylijskiej.


OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO
Do ładnych, przezroczystych cytrynów stosuje się szlif fasetkowy, a do pozostałych kaboszonowy. Żółte cytryny występują w przyrodzie rzadko - większość z tych, które znajdują się w handlu, to ametysty po obróbce cieplnej. Niektóre z nich mają czerwony odcień i nie są pleochroiczne - nie zmieniają barwy w zależności od polaryzacji światła. Cytryny stosowane są jako imitacje topazów.

 

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach