Co to jest próba złota i dlaczego jest ważna

 

Wybierając złotą biżuterię, głównie kierujemy się gustem. Ważna jest barwa złota, rodzaj biżuterii, jej kształt, styl, zdobienia czy kamienie, które towarzyszą złotej oprawie. Przyglądając się ofertom sklepów jubilerskich przy biżuterii ze złota znajdujemy dodatkowo oznaczenie jego próby. Co ona oznacza?Proba_zlota_Jubuiler.pl

Oznaczenia złotej biżuterii

Szukając interesującej nas biżuterii – pierścionków, kolczyków czy łańcuszków ze złota, bierzemy pod uwagę wszystkie elementy wpływające na ich wygląd. Planujemy też często całą stylizację tak, by biżuteria pasowała do konkretnego stroju czy okazji. Podobnie w przypadku kupowania biżuterii na prezent, zwracamy największą uwagę na styl i gust osoby, która ma zostać obdarowana. Pośród wielu informacji o danej biżuterii – kolorze złota, rozmiarze ozdoby, czy konkretnym oznaczeniu kamienia, który ozdabia pierścionek czy kolczyki, znajdujemy także oznaczenie próby złota. Na to oznaczenia zawsze warto zwrócić uwagę.

Próba złota – czym jest

Próba złota to oznaczenie mówiące jaka jest zawartość czystego złota w stopie, z którego wykonana jest biżuteria. Oznaczenie zawartości złota jest potwierdzane, a jego wartość stanowi tzn. cechę probierczą. W Polsce ich wartość standaryzowana jest przez Główny Urząd Miar. Aby oznaczy c w biżuterii udział złota w danym stopie. Ten wskaźnik może być wyrażony np. w systemie metrycznym – wówczas próba złota wskazana jest przez trzycyfrową liczbę. Najczęściej spotykane są wartość 333 i 585. Próba 585 oznacza, że na 1000 gramów stopu, z którego wykonana jest biżuteria, 585 gramów to czyste złoto. Analogicznie dla złota próby 333 – będzie to 333 gramów czystego złota na 1000 gramów stopu.

Czy wiesz ile karatów ma Twój pierścionek?

Drugim bardzo popularnym oznaczeniem jest próba złota wyrażona w karatach. Najwyższą możliwą wartością są 24 karaty, odpowiadające złotu próby 999. Najczęściej występujące wśród złotej biżuterii wartości to 14 karatów – będące odpowiednikiem próby 585 czyli 58,5 % czystego złota w stopie, a także 8 karatów dla próby 333 i 9 karatów dla próby 375. Każda złota biżuteria – nawet ta najpiękniejsza i najdroższa nie jest czystym złotem, ale zawsze stanowi stop złota. Różnią się jednak wartości zawartości czystego złota w danym stopie.

Wytrzymałość złotej biżuterii i próba złota

Złoty wisiorek próba 585Złoto to metal szlachetny o niezwykłej urodzie i budowanej przez wieki pozycji, jeśli chodzi zarówno o wartość estetyczną, symboliczną, jak i materialną. Intuicyjnie więc moglibyśmy patrzeć w kierunku jak najwyższych wartości prób złota. Najwyższą wartością jest 999 i… nie występuje w świecie biżuterii. Charakteryzuje tylko złoto inwestycyjne w sztabkach lub monetach. Dlaczego? Czy chodzi o cenę? Nie. Chodzi o cechy złota jako metalu. Jest ono zwyczajnie dość plastyczne – to znaczy miękkie i tym samym podatne na wgniecenia czy zarysowania. Wykonanie biżuterii z czystego złota nie byłoby więc możliwe, ponieważ nie odznaczałaby się ona wymagana trwałością.

Stopy złota

Właśnie by nadać złotej biżuterii trwałość – odporność na wgniecenia czy zarysowania, co zagwarantuje jej piękny wygląd pomimo intensywnego, codziennego użytkowania, wykonuje się ją ze stopów złota. Stop złota to chemiczne połączenie złota i innych wypełniaczy, które nadają mu pożądane cechy. W zależności od wybranych domieszek otrzymuje się też różne znane wybarwienia złota – złoto białe, różowe, a nawet czarne. Czyste, naturalne złoto jest żółte. Nie oznacza to jednak, że „bardziej żółty” pierścionek ma większą zawartość złota. O faktycznej próbie zawsze powie nam symbol probierczy.

Która biżuteria ze złotem jest już „złota”?

W Polsce, aby biżuteria została uznana za złotą, musi zawierać co najmniej 33,3% złota. W takim przypadku pozostałe 66,6% masy będą stanowić inne metale. Im niższa próba, tym mniej „złota w złocie”, a więc biżuteria o niższej próbie powinna być tańsza niż taka sama biżuteria ze złota o wyższej próbie. Warto zwracać na to uwagę, kiedy porównujemy rożne oferty producentów. Czasem niemal identyczny pierścionek w innym sklepie może być znacznie tańszy niż w Zawieszka próba złota 750innym. Zanim podejmiemy ostatnią decyzję, warto sprawdzić jak wysoka jest zawartość złota, a więc metalu szlachetnego w danym stopie.

Ceny złotej biżuterii

Najczęściej spotykaną próbą dla złotej biżuterii jest próba 585. Zapewnia ona wysoką zawartość czystego złota i jednocześnie bardzo dobre parametry biżuterii, gwarantujące jej wytrzymałość na użytkowanie. Dużo rzadziej można spotkać biżuterią o próbie 750. Zazwyczaj stosuje się je do wyrobu obrączek, pierścionków zaręczynowych lub bardzo ekskluzywnej biżuterii. Jest ona droższa, bardziej wartościowa, ale jednocześnie bardziej podatna na zarysowania. Z kolei w kolekcjach obliczonych na krótsza trwałość – na przykład kolekcjach biżuterii fashion, która ma podążać za trendami, popularne są niższe próby złota - 375 i 333. Szybka rotacja kolekcji wskazuje na czynnik praktyczny - i tak biżuteria powinna być tańsza. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu złota niższej próby.

Na cenę biżuterii będą się także składały to, na ile skomplikowany jest wzór, jakie kamienie ją zdobią i z jaką starannością zostały wykonane detale bransoletki, łańcuszka czy kolczyków. Sama próba złota nie jest więc prostym wyznacznikiem ceny, ale jest pewną wskazówką co do wartości, a także długowieczności wybranej ozdoby. Zawsze warto zwrócić uwagę na próbę złota – chociażby po to, by dokładnie wiedzieć, co się kupuje. Jednak bez względu na nią, dobrze wykonana biżuteria będzie zawsze cieszyła oko. Uroda złota jest ponadczasowa. Wystarczy wybrać dla niej formę, która najlepiej odpowiada naszemu gustowi!

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

 

Polecamy również: