Biżuteria z kamieniami: Zielone kamienie szlachetne

 

Kolory i ich wpływ na człowieka od lat są przedmiotem badań i analiz. Barwa zielona utożsamiana jest np. z naturą, życiem i przyrodą. Symbolizuje wzrost, odnowę i harmonię. Udowodniono również, że zielone światło jest najbardziej Bransoletka z malachitu neutralne dla psychiki człowieka.

Zielony kolor cieszy się także dużym zainteresowaniem w jubilerstwie. Kamienie o tej barwie i odcieniu są często wykorzystywane w projektach pierścionków, bransoletek, kolczyków i naszyjników. Trudno się dziwić, któż nie chciałby mieć ciekawie wykończonej biżuterii ze szmaragdem, turmalinem, oliwinem, czy malachitem? A to nie jedyne możliwości...

SZMARAGD

Nie ma cenniejszego i bardziej pożądanego zielonego kamienia szlachetnego od szmaragdu. Szmaragd to odmiana berylu. Warto jednak zaznaczyć, że tylko jego zieloną formę można nazywać szmaragdem. Kamień ten ma piękną i głęboką zieloną barwę, od niebieskozielonej po trawiastozieloną. Biżuteria ze szmaragdem od wielu lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Te piękne kamienie są doskonałym wykończeniem zarówno ozdób złotych jak i srebrnych.

SZAFIR

Co prawda najpopularniejsze są szafir o barwie niebieskiej, ale mogą one występować również jako zielone. Jeśli poszukujesz luksusowej biżuterii z kamieniami obok szmaragdu to właśnie szafir będzie idealnym wyborem. W starożytnym Rzymie i Egipcie szafiry symbolizowały sprawiedliwość - uchodziły za kamienie prawdy.

TURMALIN

Zjawiskowo pięknym kamieniem jest turmalin. Nie przez przypadek jest on ulubionym kamieniem szlachetnym Hansa Sterna – jednego z najsłynniejszych jubilerów w historii. Turmaliny mogą być: bezbarwne, czerwone, niebieskie, zielone, fioletowe, brunatne, czarne, a także wielobarwne (tzw. arbuzowe). Wiele z nich zmienia swoją barwę pod wpływem Pierścionek ze szmaragdemświatła. W sztucznym oświetleniu mienią się odcieniami pomarańczowo-czerwonymi, zaś w naturalnym świetle przybierają barwy żółto-zielone. Jak tu przejść obojętnie obok biżuterii z turmalinem?

OLIWIN/ PERYDOT

Jeśli lubisz zielone kamienie, rekomendujemy oliwin. Na szczególną uwagę zasługuje jego szlachetna odmiana – czyli perydot. Perydot jest przeźroczysty i ma zachwycającą zieloną barwę. Niezwykle urokliwe są oliwiny o intensywnym, zielonym kolorze lub zabarwieniu złocistozielonym. Oliwiny doskonale doskonale prezentują się w połączeniu z innymi kamieniami

TSAVORYT

Kamień zyskał rozgłos dzięki firmie Tiffany&Co w latach ’70 XX wieku. Posiada wyjątkową szmaragodowozieloną barwę i jest przezroczysty. Współzawodniczy w jubilerstwie ze szmaragdem - błyszczy prawie tak samo mocno jak on. Plusem tsavorytu jest to, że ma prawie dwukrotnie większą dyspersję niż szmaragd. Dzięki temu kamień nieziemsko iskrzy. Choć kamień ten stanowi ciekawą alternatywę dla szmaragdów, cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością.

DIOPSYD

Diopsyd nie należy do grona ekskluzywnych kamieni. Niemniej czaruje swoim intensywnym i głębokim kolorem. Kamień dostępny jest nie tylko w kolorze zielonym, ale również: szarym, bezbarwnym i brązowym. W wyrobach biżuteryjnych Charm z malachitemstosuje się tylko diopsydy przeźroczyste o żywym i intensywnym odcieniu zieleni.

MALACHIT

Rekomendowane przez nas kamienie to oczywiście nie jedyne o barwie zielonej. W tym kolorze można także spotkać: demantoidy, diamenty, bursztyny, perły, spinele, cyrkony, kwarce, jadeity, aleksandryty i turkusy.

 

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

Polecamy również: