Biżuteria z kamieniami: bezbarwne kamienie szlachetne

 

Bransoletka z diamentamiUniwersalne i ponadczasowe - te określenia najlepiej charakteryzują bezbarwne kamienie szlachetne. Miłośnicy biżuterii z takimi dodatkami mają do wyboru o wiele więcej niż diamenty czy cyrkonie. Podpowiadamy jakie są najbardziej popularne bezbarwne kamienie szlachetne.

Szafir

 

Nie da się ukryć, że najpopularniejszymi szafirami są te, ale istnieją też szafiry bezbarwne, a także jasnoróżowe, czerwone, pomarańczowoczerwone, purpurowe, fioletowe, zielone, szare i brunatne. W zestawieniu z diamentem to diament jest tym, który błyszczy bardziej – nie da się ukryć. Nie zmienia to jednak faktu, że szafir to zjawiskowo piękny kamień.

 

Cyrkon

 

Cyrkon to kamień naturalny, którego nie należy mylić z cyrkonią. Cyrkon to rewelacyjny zamiennik diamentu. Po poddaniu go prawidłowemu oszlifowaniu na jego powierzchni powstają różnobarwne błyski, zwane ogniem. Kamień ten występuje w różnych kolorach od żółtego, przez pomarańczowy, różowy, czerwony, zielony, fioletowy, niebieski, brunatny, szary, czarny i oczywiście bezbarwny.

Wisiorek z topazemTopaz

 

Niezwykle pożądane w przemyśle jubilerskim są niebieskie topazy o doskonałej przeźroczystości i jasności. Takie kamienie idealnie komponują się z diamentami. Istnieją jednakże także topazy bezbarwne, a także topazy w innych barwach. Nie błyszczą jednak tak pięknie jak diamenty.

Spinel

 

Długie lata spinel był uważany za rubin. Zapoznanie ze składem chemicznym kamienia pozwoliło na wyodrębnienie go jako spinel. Spinele mogą być: bezbarwne, czerwone, fioletowe, niebieskie, zielone, ciemnobrązowe i czarne. Niestety, podobnie jak topazy, nie błyszczą one tak zjawiskowo jak diamenty.

Kryształ górski

 

Kryształ górski to odmiana kwarcu, która jest czysta, bezbarwna i przeźroczysta. Co prawda kamień charakteryzuje się silnym połyskiem, jednak jest on pozbawiony ognia, który wyróżnia diamenty.

CyrkoniaWisiorek z cyrkonią

 

Ze względu na swój wygląd cyrkonia uchodzi za bardzo dobrą imitację diamentu. Często i chętnie wykorzystywana jest w jubilerstwie, jednak nie każdy wie, że związek ten wykorzystywany jest również w medycynie i w przemyśle. Od wielu lat biżuteria z cyrkoniami cieszy się ogromnym powodzeniem. Kamienie te najchętniej wykorzystuj się do przyzdobienia kolczyków, zawieszek i pierścionków.

 

Moissanit

 

To zachwycający i rzadki minerał. Można powiedzieć, że ma on w sobie więcej ognia od diamentu, dzieje się tak za sprawą znacznie większej dyspersji. Naturalne moissanity to towar deficytowy w jubilerstwie. Dlatego obecnie wytwarza się też syntetyczne moissanity.

 

 

 

 

Poznaj wyjątkowe kolekcje biżuterii w sklepie Jubiler.pl

Polecamy również: