Andaluzyt - charakterystyka

 

Andaluzyt jest kamieniem cenionym zarówno przez naukowców jak i kolekcjonerów. Do celów jubilerskich andaluzyt cięty jest w taki sposób, by w jego kolor w centrum był bezbarwny lub zielony, a na zewnątrz brązowawe).

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemian glinu

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Andaluzyt ma różne barwy: jasno-żółtawo-brązową, zielono-brązową, jasno-brązowawo-różową, butelkowo zieloną lub szarawo zieloną. Nazwa jego pochodzi od miejsca jego odkrycia - hiszpańskiej prowincji Andaluzja.

Andaluzyt ma taki sam skład chemiczny jak fibrolit, lecz jego niektóre własności fizyczne są inne. Kryształy andaluzytu są pionowo zbrużdżonymi słupami o prawie kwadratowym przekroju, zakończonymi piramidami. Kryształy znajdowane są rzadko, do szlifowania używa się otoczaków.

Andaluzyt jest silnie pleochroiczny; oglądany pod różnymi kątami jest żółty, zielony lub czerwony; ma szklisty połysk. Chiastolit jest odmianą andaluzytu z ciemnymi, węglistymi wrostkami ułożonymi w ten sposób, że na wypolerowanym poprzecznym przekroju kryształu widoczny jest krzyż. Kryształy chiastolitu zwykle mają pokrój wydłużonych słupów. Chiastolit jest nieprzezroczysty, barwę ma żółtawą lub szarą.

WYSTĘPOWANIE

Andaluzyt jubilerski znajdowany jest w Sri Lance w postaci zielonych otoczaków w żwirach z okruchami kamieni szlachetnych, oraz w Brazylii na dnie potoków lub na zboczach gór, pod warstwami gliny i żwiru. Występuje też w Australii, Kanadzie (Quebec), Rosji i USA (Kalifornia, Maine, Massachusetts i Pensylwania). Ładne okazy chiastolitu pochodzą z Birmy i Zimbabwe. Chiastolit występuje także w Australii, Boliwii, Chile, Francji, Hiszpanii i USA.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Atrakcyjne kryształy, zwłaszcza odmian zielonkawych i czerwonawych, są szlifowane. Chiastolit, zwany „kamieniem krzyżowym", jest popularny w Pirenejach jako amulet lub maskotka.

 

 

Zobacz koniecznie: biżuteria z kamieniami

Sprawdź jaką moc mają kamienie