Ametyst - charakterystyka

 

Ametyst należy do grupy kamieni półszlachetnych chętnie i często wykorzystywanych do produkcji biżuterii. Piękno tego kamienia doceniane jest od wieków, a one same umieszczane były między innymi w klejnotach koronnych Katarzyny Wielkiej.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka

CHARAKTERYSTYKA

Kolor kamienia może zmieniać się od jasnofioletowej do ciemnopurpurowej; kamień ten bywa też nierównomiernie zabarwiony - może zawierać pasma bezbarwne lub żółte. Kryształy ametystu narastają na ścianach próżni skalnych. Często są najciemniejsze na końcach, przechodząc w kwarc bezbarwny.

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Ametysty zmieniają kolor po podgrzaniu, uzyskując różne barwy (brązowe, żółte, niekiedy zielone) w zależności od tego, skąd kamień pochodzi. Barw zmienionych nie można przewidzieć i mogą być one nietrwałe. Ametyst ma wyraźny dichroizm (barwa niebieskawopurpurowa i czerwonawopurpurowa). Na tej podstawie można wykryć kamienie podgrzewane, które nie są dychroiczne. Ametyst nie ma charakterystycznego widma absorpcyjnego. Inkluzje ułożone są w nim zwykle pierzasto; mogą też przypominać odcisk kciuka lub pręgi tygrysiego futra.

WYSTĘPOWANIE

Ametysty o barwie czerwonawej występują głównie na Uralu w Rosji. Kamienie o dobrej jakości pochodzą też z Niemiec, Namibii, Australii Zachodniej i Zambii. W Brazylii i Urugwaju ametysty występują w pustkach w skałach wylewnych. W USA znane są z wielu stanów, duże kryształy pochodzą z Karoliny Północnej i Maine. Ametysty występują też w Kanadzie, oraz na Wyżynie Dekan w Indiach. W Sri Lance ametysty o wysokiej jakości znajdowane są w aluwialnych złożach kamieni szlachetnych.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Kryształom ametystu nadaje się szlif mieszany lub schodkowy, często szlifuje się je również w formy kulek. Ametysty często imituje się barwionym syntetycznym korundem i szkłem. Blade ametysty osadza się w zakrytej od spodu oprawie, podkładając pod kamień nieco farby lub folię by wzmocnić kolor.

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach