Amazonit - charakterystyka

 

Nazwa amazonit pochodzi od Amazonki. W rzeczywistości jednak kamienie te występują wprawdzie w Brazylii, lecz nie nad Amazonką. Amazonit jest odmianą mikroklinu, uznaną za kamień szlachetny. Należy do grupy minerałów rzadkich.

SKŁAD CHEMICZNY

Glinokrzemian potasu

WŁASNOŚCI FIZYCZNE

Swoją jaskrawozieloną lub niebieskozieloną barwę zawdzięcza prawdopodobnie śladowym domieszkom ołowiu i wody. Łupliwość wyraźna w dwóch kierunkach, odbicie światła od zaczątków szczelinek łupliwości nadaje wypolerowanej powierzchni kamienia charakterystyczny odblask.

Amazonit nie ma wyraźnego widma absorpcyjnego. Pod wpływem bliskiego ultrafioletu wykazuje żółtawozielone świecenie, natomiast na daleki ultrafiolet nie reaguje. Promienie Roentgena wzbudzają w nim słabe, zielonkawe świecenie.

WYSTĘPOWANIE

Najpiękniejsze amazonity pochodzą z Indii. W USA kamienie te wydobywa się głównie w Kolorado. Zielone amazonity występują w Ontario w Kanadzie, na Uralu w Rosji i w pegmatytach na Madagaskarze. Niedawno znaleziono amazonit na Saharze oraz w Tanzanii i Afryce Południowej.

OBRÓBKA

Amazonit należy do grupy skaleni alkalicznych. Jest kamieniem chętnie poszukiwanym przez kolekcjonerów. Amazonit w jubilerskie używany jest jako kamień ozdobny - szlifuje się go w postaci kaboszonów lub kulek. Zdarza się, że kamień ten mylony jest z turkusem.

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach