Agat - charakterystyka

 
Agat to wielobarwny, półszlachetny minerał, którego nazwa pochodzi od rzeki Dirillo w południowej Sycylii, gdzie wydobywano go już w starożytności.

SKŁAD CHEMICZNY

Krzemionka

WŁAŚCIWOŚCI

Agaty są odmianę chalcedonu o pasmowej budowie. Pasma mogę być różnobarwne lub mieć różne odcienie tej samej barwy. Zabarwienie jest spowodowane różną zawartością domieszek innych pierwiastków, a warstwy powstaję przez kolejne krystalizację krzemionki o nieco innej zawartości tych pierwiastków śladowych.
 
Agat z dendrytycznymi wrostkami nosi nazwę mszystego. Wrostki mogę być czarne (dwutlenek manganu), zielone (chloryt), czerwone (żelazo) lub mieszane. Agat ognisty ma iryzację, spowodowaną interferencję światła odbitego od obecnych w nim warstewek tlenku żelaza.

WYSTĘPOWANIE

Agaty występują m.in. w Brazylii, Egipcie, Szkocji i Urugwaju. Najpiękniejsze zielone agaty mszyste pochodzą z Indii.

OBRÓBKA I NAŚLADOWNICTWO

Agat zwykle jest szlifowany i polerowany może być różnie barwiony. W jubilerstwie chętnie wykorzystywany jest do rzeźbiarstwa artystycznego, a także wyrobu pięknych wisiorków, broszek i kolczyków
 
W starożytności z agatu chętnie wykonywano amulety i pieczęcie. Ozdabiano nim również ołtarze, naczynia i brosze. Po agat chętnie sięgano również w baroku - przyozdabiano nim sygnety, amulety a nawet meble.

 

 

Poznaj naszą ofertę biżuterii z kamieniami

Zobacz więcej artykułów z kategorii Informacje o Kamieniach